Grupa BNP Paribas sprzedała 6% akcji w BNP Paribas Bank Polska w formule ABB. Transakcja uplasowała się z rekordowo niskim dyskontem w ostatnim czasie – 3,8%. Wartość transakcji wyniosła około 886 mln zł, co może oznaczać największą transakcję na polskim rynku w tym roku.

Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego pełniło rolę Wyłącznego Globalnego Koordynatora i Współprowadzącego Księgę Popytu przy sprzedaży 6% akcji BNP Paribas Bank Polska. Duże zainteresowanie sektorem bankowym wśród inwestów i szerokie zrozumienie ich oczekiwań umożliwiło maklerom zbudowanie wysokiej dynamiki w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB). To pozwoliło uplasować ofertę z wyjątkowo niskim dyskontem i osiągnąć cenę 100 zł za akcję. Ostatecznie w transakcji zostały uplasowane akcje o wartości 886 mln zł, co może oznaczać największą transakcję na polskim rynku kapitałowym w tym roku.

Dobre przygotowanie transakcji przez pracowników Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego pozwoliło na bardzo szybkie pokrycie księgi popytu i dało możliwość budowania ceny przez skoordynowane działania maklerów i zarządzających księgą popytu. Ostatecznie Grupa BNP Paribas w odpowiedzi na istotne zainteresowanie inwestorów zdecydowała się na zwiększenie sprzedawanego pakietu z 5% do 6% spółki.

Księga popytu została kilkukrotnie pokryta i w efekcie akcje zostały przydzielone kilkudziesięciu inwestorom. Perfekcyjne wyczucie sentymentu rynkowego wsparte przez dobrą struktryzację transakcji pozwoliły na osiągnięcie niespotykanego na polskim rynku w ostatnim czasie dyskonta na poziomie 3,8% w stosunku do ceny zamknięcia (104 zł) – po 2020 roku takie dyskonto wynosi średnio około 9%.

– To dopiero pierwszy kwartał a być może zrealizowaliśmy jedną z największych transakcji ABB na polskim rynku w tym roku. Sukces tej transakcji jest dowodem na wysokie kompetencje, zaangażowanie i profesjonalizm uzupełniających się zespołów Biura Maklerskiego w szczególności Equity Capital Markets kierowanego przez Krisztinę Bende i Sprzedawców Instytucjonalnych kierowanego przez Artura Iwańskiego. Wciąż się rozwijamy i staramy się dostarczać najwyższą wartość dla klientów, więc jestem przekonany, że ta transakcja stanowi dobry znak dla tego co czeka nas na rynku kapitałowym w tym roku – mówi Grzegorz Zawada, dyrektor Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego.

Sukces transakcji dla BNP Paribas Bank Polska przekłada się na wzrost udziału akcji w wolnym obrocie do 18.6% oraz możliwy wzrost udziałów w indeksach (WIG, sWIG80) zgodnie z zasadami rewizji, a nawet potencjalnie awans do indeksu mWIG40.

Źródło: Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego