W najbardziej atrakcyjnych rejonach świata np. w Londynie popyt na luksusowe nieruchomości jest tak duży, iż zaczyna przybierać w pewnym sensie groteskowe formy. W najdroższych apartamentowcach jedynie nieznaczna część lokali jest zamieszkana na stałe. W pozostałych właściciele pojawiają co najwyżej parę razy w roku. To efekt zainteresowania tego rodzaju inwestycją przez najbogatszych cudzoziemców. W przypadku inwestorów z krajów arabskich liczy się przede wszystkim prestiż, dla Rosjan ważniejsze jest zabezpieczenie swojego majątku przed ewentualnymi problemami z władzami swojego kraju.

W Polsce ten segment rynku nieruchomości nie jest jeszcze zbyt rozwinięty. Z roku na rok wybór się zwiększa gdyż rozpoczynają się kolejne inwestycję dostarczające na rynek tego rodzaju produkt. Pomimo kryzysu na rynku nieruchomości ciągle jest miejsce na nowe luksusowe projekty i rozpoczynający je inwestorzy wierzą, że znajdą na nie klientów. Tym bardziej, iż ich realizacja powinna przebiegać równolegle z oczekiwaną poprawą sytuacji gospodarczej. Wśród nich możemy znaleźć nieruchomości o różnym charakterze, bo deweloperzy prowadzą zarówno rewitalizacje zabytkowych kamienic, jak też i budowę od podstaw nowoczesnych apartamentowców.

Luksusowe nieruchomości spełniają szereg funkcji. Oprócz możliwości mieszkania w komfortowych warunkach mają za zadanie pełnić rolę alternatywnej lokaty środków, informować o statusie społecznym właściciela i przynależności do elity.

Pamiętajmy jednak, iż lokalizacja ekskluzywnych apartamentów powinna być naprawdę topowa. Nie warto kierować się sztucznie kreowanymi i przemijającymi po jakimś czasie modami. Modelowym przykładem tego jak kończy się takie zjawisko jest warszawska dzielnica Wilanów. Rejon miasta, w którym znajduje się wybrana przez nas nieruchomość, powinien mieć już od dawna wyrobioną markę. Co więcej – nic, ale to naprawdę nic nie powinno wskazywać, iż może ją kiedykolwiek w dającej się przewidzieć przyszłości stracić.

Sama lokalizacja to jednak nie wszystko. Za nią muszą iść jeszcze wykończenie materiałami wysokiej jakości oraz liczne udogodnienia i atrakcje dla mieszkańców.

źródło: Emmerson