Prawie 30 proc. światowej populacji miliarderów w 2018 roku mieszkało w 15 miastach – wynika z raportu Wealth-X 2019 Billionaire Census. Przeanalizowano w nim dane z globalnej bazy Wealth-X, zawierającej dane o najbogatszych ludziach na świecie.
W raporcie przyjrzano się również, jak liczba miliarderów w poszczególnych miastach rosła lub kurczyła się w porównaniu z 2017 rokiem.
Spora część światowej populacji miliarderów mieszka w Azji Wschodniej – na liście znalazło się cztery miasta leżące w tej części azjatyckiego kontynentu. Okazuje się, że miliarderzy mieszkający tam odczuli spadki na giełdzie.

Oto 10 miast z największą liczbą miliarderów w 2018 roku:

9. (ex aequo) Bombaj (Indie) jest miastem prawdziwych kontrastów. Może się pochwalić relatywnie sporą populacją miliarderów, podczas gdy połowa ludności miasta żyje w slumsach. Liczba miliarderów: 38 (spadek o 1).
9. (ex aequo) Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) ma silny przemysł naftowy, który pozwala budować bogactwo. Liczba miliarderów: 38 (spadek o 2).
7. (ex aequo) Miliarderzy z Los Angeles (USA) zarabiają dzięki nieruchomościom, rynkom kapitałowym i startupom. Liczba miliarderów: 39 (spadek o 2).
7. (ex aequo) Singapur odnotował największe zmniejszenie miliarderów w zestawieniu. Powodem były spadki na rynkach akcji. Liczba miliarderów: 39 (spadek o 5).
6. Pekin również ucierpiał z powodu spadków na rynkach akcji. Liczba miliarderów: 55 (spadek o 2).
5. Londyn (Wielka Brytania) odnotował wzrost liczby miliarderów dzięki zmianom kursów walut. Liczba miliarderów: 65 (wzrost 3).
4. Mieszkający w Moskwie (Rosja) miliarderzy zyskali dzięki wzrostowi inwestycji i wyższym cenom ropy. Liczba miliarderów: 70 (wzrost o 1).
3. San Francisco (USA) plasuje się w czołówce dzięki dominacji w sektorze technologicznym. Liczba miliarderów: 75 (wzrost o 1).
2. Hongkong odnotował spory wzrost liczby miliarderów, mimo ciężkiego roku dla rynków w Azji. Liczba miliarderów: 87 (spadek o 6).
1. Nowy Jork (USA) jest jedynym miastem na świecie, w który mieszka ponad 100 miliarderów. Liczba miliarderów: 105 (wzrost o 2).

źródło: businessinsider.com.pl