W najnowszym 25/2019 wydaniu tygodnika „Wprost” zostało opublikowane zestawienie 100 najbogatszych Polaków. Lista 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” ma już 30 lat. Najzamożniejsi ludzie w naszym kraju jeszcze nigdy w historii nie zgromadzili tak potężnego majątku.

369 mln zł, czyli o 40 mln zł więcej niż przed rokiem trzeba było mieć, żeby zadebiutować na tegorocznej liście 100 najbogatszych Polaków „Wprost”. Próg wejścia rośnie niemiłosiernie z każdym rokiem, bo puchną też fortuny najzamożniejszych ludzi w kraju. W sumie cała setka uzbierała ok. 153 mld zł majątku, czyli o 10 mld zł więcej niż rok temu. Lokalnie to rekordowa kwota, ale globalnie, to 100 najbogatszych Polaków ma w sumie zaledwie jedną trzecią tego, ile jeden Amerykanin Jeff Bezos, czyli najbogatszy człowiek na ziemi.
Debiuty i spadki

W tym roku na liście zadebiutowało aż 19 nowych nazwisk. Wśród nich na przykład Paweł Marchewka, którego Techland wyrósł na drugiego największego producenta gier komputerowych w kraju. Jest też Igor Klaja od marki 4F, w ubraniach której chodzą już olimpijczycy z siedmiu krajów. Są twórcy turystycznego giganta Itaka czy założyciele popularnych sklepów sportowych Martes Sport.

Na liście sporo niespodzianek. Największą z nich jest dramatyczny spadek Leszka Czarneckiego, który w zeszłym roku jeszcze z 1,5 mld zł majątku plasował się na 22. miejscu listy 100. W tym roku ledwie się do rankingu załapał. Z niecałymi 400 mln zł znalazł się na przedostatnim miejscu zestawienia. A jeszcze 10 lat temu twórca Getinu był w ścisłej trójce najbogatszych ludzi w kraju. Po raz pierwszy w gronie 100 najbogatszych Polaków znalazł się Marcin Gortat. Po tym, jak rok temu zmienił klub z Washington Wizards na Los Angeles Clippers dostał ponad milion dolarów podwyżki za sezon. Długo się nią jednak nie nacieszył, bo na początku tego roku kalifornijski klub podjął decyzję, żeby Gortata zwolnić. Przez lata gry w NBA zdążył się jednak dorobić potężnych pieniędzy, które inwestuje przede wszystkim w nieruchomości położone w Stanach i największych polskich miastach. Na łamach „Wprost” zapowiada po raz pierwszy nową inwestycję, jaką ma być produkcja filmowa.
Trzej królowie

Już drugi rok z rzędu tytuł najbogatszego Polaka przypadł Michałowi Sołowowowi, czyli pierwszemu przemysłowcowi III RP. Kontrolowany przez niego chemiczny koncern Synthos, producent podłóg Barlinek czy armatury łazienkowej Cersanit przynoszą co roku setki milionów złotych zysków. Tytuł wicelidera od lat dzierży Zygmunt Solorz z Polsatu. Ex aequo na trzecim miejscu wylądowali już po raz drugi Dominika i Sebastian Kulczyk. Rok temu podjęliśmy decyzję, żeby najbogatsze rodzeństwo w Polsce na liście rozdzielić. Niedługo po naszej publikacji Kulczykowie sami ogłosili, że proces spadkowy po ich zmarłym w 2015 roku ojcu Janie Kulczyku dobiegł końca i mają nie jeden wspólny, a dwa oddzielne majątki. Do podziału na stole leżało wszystko: udziały w ojcowskich spółkach, nieruchomości i gotówka. Według naszych informacji to Dominika wzięła ze sobą większą część pieniędzy, a Sebastian przejął biznes. Ciekawe, jak w kolejnych latach będą konkurować ze sobą majątki brata i siostry i które z nich lepiej pomnoży odziedziczone miliardy.

Tegoroczna lista 100 najbogatszych Polaków „Wprost” to już 30. jubileuszowe wydanie. Pierwsze sylwetki najbogatszych Polaków były tworzone we „Wprost” od połowy lat 80. Z czasem zastąpiły je małe rankingi. W 1989 pojawiła się lista 50 najbogatszych Polaków, w 1990 roku już pierwsza setka. Od tamtej pory stało się tradycją, że w każdym roku nowe wydanie listy 100 najbogatszych „Wprost” jest publikowane w ostatnim czerwcowym wydaniu tygodnika.

Do dziś pozostaje najpełniejszym zestawieniem najmajętniejszych ludzi w kraju. Chociaż przez te ostatnie 30 lat wyrosło wiele konkurencyjnych rankingów najbogatszych Polaków, to próżno w nich szukać takich nazwisk jak Niemczycki, Stokłosa, Gudzowaty, Ptak i wielu innych, którzy przecież polski kapitalizm budowali.

Pierwsza dziesiątka przedstawia się następująco:

  1. Michał Sołowow – majątek: 12.100 mln. zł
  2. Zygmunt Solorz – majątek: 10.100 mln. zł
  3. Sebastian Kulczyk – majątek: 7.000 mln. zł
  4. Dominika Kulczyk – majątek: 7.000 mln. zł
  5. Tomasz Biernacki – majątek: 6.300 mln. zł
  6. Jerzy Starak – majątek: 5.900 mln. zł
  7. Piotr Szulczewski – majątek: 5.350 mln. zł
  8. Paweł Marchewka – majątek: 4.360 mln. zł
  9. Zbigniew i Mateusz Juroszek – majątek: 3.500 mln. zł
  10. Antoni Ptak- majątek: 3.100 mln. zł

Więcej informacji w wydaniu papierowym i na stronie internetowej wprost.pl

źródło: wprost.pl