PKO Bank Polski został ponownie uhonorowany statuetką Strategicznego Mecenasa Roku Filharmonii Narodowej w Warszawie. Mecenat szeroko rozumianej kultury i sztuki to ważnych filar działalności sponsoringowej Banku. Od ponad 11 lat PKO Bank Polski jest mecenasem stołecznej filharmonii i wspiera realizacje znakomitych projektów artystycznych w jej wyjątkowym programie kulturalnym.

Dziękujemy Filharmonii Narodowej w Warszawie za to, że od ponad dekady obdarza nas swoim zaufaniem. To zaszczyt i przywilej być strategicznym mecenasem tak wspaniałej instytucji kultury. Ta współpraca to przykład nowoczesnej i mądrej formy mecenatu, dzięki której cieszymy się tak wybitnymi wydarzeniami, jak tegoroczny koncert z okazji 30. rocznicy śmierci Witolda Lutosławskiego. To także cała działalność edukacyjna, dzięki której rosną kolejne pokolenia melomanów. Bez odpowiednio wspieranej kultury i sztuki nie możemy się rozwijać jako jednostki i jako wspólnota. To w kulturze zapisana jest nasza przeszłość i nasza przyszłość – mówiła Katarzyna Zimnicka – Jankowska, przewodnicząca Rady Nadzorczej PKO Banku Polskiego, odbierając nagrodę.

Mecenat kultury i sztuki jest jednym z głównych filarów działalności sponsoringowej prowadzonej przez PKO Bank Polski i pełni istotną rolę w społecznej aktywności banku.

Filharmonia Narodowa w Warszawie to najwyższa marka, rozpoznawalna w Europie i w świecie. Od lat kształtuje gusta kolejnych pokoleń melomanów – młodszych i starszych. To wyjątkowe centrum kultury, gdzie można obcować ze sztuką w mistrzowskim wykonaniu. Współpraca PKO Banku Polskiego i warszawskiej filharmonii to przykład nowoczesnej formy, mądrego mecenatu, bez którego kultura w obecnych czasach nie może wzrastać.

Program artystyczny warszawskiej filharmonii łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Pozwala obcować z tym co najlepsze w polskiej i zagranicznej muzyce poważnej, z jej przeróżnymi odcieniami i wrażliwościami. Działalność filharmonii to także piękny wymiar edukacyjny, uwrażliwiający na piękno muzyki melomanów w każdym wieku.

W sezonie artystycznym 2023/ 2024 PKO Bank Polski był mecenasem m.in. wyjątkowego koncertu wybitnej skrzypaczki Anne – Sophie Mutter, który upamiętnił jednego z największych polskich kompozytorów XX w. Witolda Lutosławskiego w 30. rocznicę jego śmierci.

Sprawując mecenat nad wydarzeniami kulturalnymi i otaczając opieką działalność instytucji kultury PKO Bank Polski chce również przyczynić się do zachowania dla przyszłych pokoleń polskiej tradycji i dziedzictwa narodowego. Bo tylko dzięki oparciu w przeszłości kultura może się dalej rozwijać.

Ceremonia uhonorowania Sponsorów i Mecenasów Filharmonii Narodowej odbyła się 7 czerwca. Ostatni koncert sezonu uświetniła miniatura chóralna Friede auf Erden (Pokój na ziemi) Arnolda Schönberga, skomponowana w 1907 r. oraz IX Symfonia D – dur Gustava Mahlera.

Źródło: PKO BP