Horum Bank jest na etapie poszukiwania inwestora strategicznego. Ubiega się o licencję na Litwie, główne centrum operacyjne buduje w Warszawie, ale chce obsługiwać klientów z co najmniej kilku europejskich krajów. Poznajcie plany nowego banku.

Bank firmuje swoim nazwiskiem Jacek Obłękowski, doświadczony menedżer, do roku 2016 związany z PKO Bankiem Polskim, gdzie jako wiceprezes odpowiadał za bankowość detaliczną, hipoteki i marketing. Z projektem związane są także inne znane nazwiska doświadczonych menadżerów bankowych, również z rynku międzynarodowego. Bank będzie miał centralę w Warszawie, ale na razie nie wiadomo w jakim kraju rozpocznie działalność w pierwszej kolejności. O licencję stara się na Litwie, ale posiadając paszport europejski będzie mógł działać na terenie całej Unii.

Horum Bank to nazwa robocza, która może ulec zmianie po znalezieniu inwestora strategicznego. Nowy bank ma być instytucją finansową nowej generacji, której rdzeniem będzie – jak to określają twórcy – „kognitywna bankowość bezoddziałowa”. Docelowym klientem będą przedsiębiorstwa – od mikro do średnich oraz ich menadżerowie i właściciele (tzw. affluenci, czyli osoby o ponadprzeciętnych dochodach). W przyszłości planuje obsługę pozostałych segmentów klientowskich.

Horum Bank ma być projektem międzynarodowym działającym w modelu federacyjnym. Będzie oferował usługi dopasowane do specyfiki poszczególnych rynków, a przede wszystkim upodobań klientów. Ubiega się o licencję na Litwie, choć brane były pod uwagę także inne kraje – m.in. Malta czy Łotwa. Ze względu na specyfikę działalności (chociażby wykorzystanie blockchain w działalności operacyjnej) utworzenie banku w Polsce, byłoby trudne. Dodatkowo dzięki licencji litewskiej Horum zaistnieje od razu w strefie euro.

Bank chce obsługiwać klientów z wykorzystaniem inżynierii poznawczej. To zaawansowane algorytmy operujące na wiedzy o klientach, ich bezpośrednim otoczeniu, ale i danych makroekonomicznych. Sztuczna inteligencja miałaby wspomóc również procesy oceny ryzyka. Horum chce udostępnić wielowalutową platformę o globalnym zasięgu, ale nie chce skupiać się na oferowaniu tradycyjnych produktów bankowych – podstawą ma być tzw. sprawność finansowa klienta, czyli oceniona przez bank zdolność do zaspokajania potrzeb finansowych, również przyszłych, a na jej podstawie przedstawiona w odpowiednim miejscu, czasie i cenie propozycja realizacji odpowiedniej transakcji.

Większość funkcji operacyjnych zostanie outsorce’owana przy wykorzystaniu funkcjonalności dostarczonych przez współpracujące fintechy (np. identyfikacja i autentykacja klientów, procesy obsługi, komunikacja, analiza danych).

Po trzecim kwartale 2019 roku bank planuje rozpocząć testy friends & family. Komercyjny start zaplanowano na przełom 2019/2020. Z materiałów dla inwestorów, które udało mi się przejrzeć wynika, że w ciągu pięciu lat od startu bank chce pozyskać 1,8 mln klientów i zatrudniać 300 osób. Według przedstawionych szacunków, na koniec piątego roku działalności, dochód netto ma osiągnąć poziom 50 mln euro, a bank miałby dysponować aktywami na poziomie 1,9 mld euro. Twórcy banku szacują, że po 60 miesiącach wskaźnik C/I będzie na poziomie 35 proc., a ROA 2,6 proc.

źródło: PRNews.pl, Wojciech Boczoń