W kwietniu 2020 roku pojawiło się na rynku kapitałowym ponad 18 tysięcy nowych inwestorów. Dodając 40 tysięcy otwartych rachunków w pierwszym kwartale, oznacza to skokowe zainteresowanie giełdą. A właściwie giełdami, ponieważ nowi gracze, coraz chętniej kupują akcje i ETFy z giełd zagranicznych. To właśnie z myślą o nich biuro maklerskie mBanku uruchomił unikatową na polskim rynku usługę – Tematów inwestycyjnych.

Nasi klienci mają do wyboru kilka tysięcy spółek oraz ponad 200 funduszy ETF notowanych na rynkach Nowego Jorku, Londynu, Frankfurtu czy Warszawy. Z jednej strony to bogactwo wyboru daje ogromne możliwości. Z drugiej, może jednak przytłaczać, szczególnie nowych inwestorów – powiedział Maksymilian Skolik, dyrektor biura maklerskiego mBanku.

Szczególnie fundusze ETF, produkt przeznaczony dla inwestorów indywidualnych, którzy nie mają czasu na analizowanie i wybieranie spółek, może ich przerazić na pierwszy rzut oka. Tajemnicze nazwy i jeszcze mniej mówiące „tickery” oraz niewielkie różnice pomiędzy funduszami skupiającymi się na tych samych instrumentach bazowych nie ułatwiają poruszania się po świecie ETF’ów. A gdyby tak móc kliknąć „chciałbym kupić akcje amerykańskie za 5000 zł” albo „interesują mnie spółki zajmujące się cyberbezpieczeństwem i chcę w nie zainwestować 6000 zł?” mBank wprowadził taką możliwość.

Przyglądamy się najbardziej popularnym i ciekawym kierunkom zainteresowania inwestorów. Mogą być to regiony, trendy w gospodarce, czy firmy skupiające się wokół wartości ESG. Następnie zgodnie z hasłem „There is an ETF on that” (mamy ETF od tego), znajdujemy fundusz ETF, który najlepiej odpowiada na te potrzeby. Sprawdzamy, czy ma odpowiednie aktywa, płynność i jest dostarczany przez renomowanego dostawcę. W ten sposób powstaje Temat inwestycyjny – wyjaśnia Maksymilian Skolik.

Inwestor widzi w systemie mBanku 19 ikonek – symboli tematów np. Ameryka, Cyberbezpieczeństwo, Czysta energia. Po kliknięciu na taką ikonę, otrzymuje wyjaśnienie tematu, nazwę i szczegóły funduszu ETF, który mu odpowiada.

W ten sposób tłumaczymy temat inwestycyjny z niszowego języka finansów, na język zrozumiały dla szerszej grupy, nawet początkujących inwestorów – dodaje Michał Wojciechowski wicedyrektor ds. projektów rozwojowych w biurze maklerskim mBanku.

Tematy przedstawione w systemie mBanku można podzielić na 4 grupy:

  • Technologie
  • ESG (E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność i G – Ład korporacyjny) i ochrona środowiska
  • Regiony
  • Popularne.

Wśród tematów technologicznych nie brakuje takich, które mogą bezpowrotnie zmienić świat gospodarczy w ciągu najbliższych lat np. cyberbezpieczeństwo, automatyzacja i robotyka czy biotechnologia. Są to z jednej strony bardzo obiecujące kierunki, z drugiej wiele z firm w nich działających zniknie z rynku. Dlatego bardzo istotna dla indywidualnego inwestora jest odpowiednia dywersyfikacja. A fundusz ETF to gotowy portfel spółek skupionych wokół takiego trendu.

W ciągu pierwszych testowych dwóch tygodni od uruchomienia Tematów inwestycyjnych, skorzystało z nich 400 inwestorów składając 800 zleceń. Więcej o ofercie Tematów – na stronie internetowej banku: >>> link.

źródło: Biuro Prasowe mBanku