Do sprzedaży trafiło wydanie specjalne Wprost zawierające jubileuszową trzydziestą listę 100 najbogatszych Polaków wg. Wprost. Kto zyskał, a kto stracił? Lista 100 najbogatszych Polaków ma 30 lat, ale jeszcze nigdy nie było na niej tak wielkich zmian.

Okrągłe 400 mln zł – tyle trzeba było mieć, żeby w tym roku dostać się na listę 100 najbogatszych Polaków „Wprost”. To najstarszy polski ranking prezentujący najzamożniejszych ludzi w kraju. Próg wejścia niemiłosiernie puchnie z każdym rokiem. Jeszcze w 2019 wystarczyło mieć 369 mln zł, żeby chociaż dostać się na ostatnie, setne miejsce zestawienia.

To lista pełna niespodzianek. Najbogatszym Polakiem po 28 latach obecności w setce został Zygmunt Solorz. Najpotężniejszy człowiek polskich mediów zawsze był tym czwartym, tym trzecim, tym drugim. I wreszcie jest tym pierwszym. Jak zarobił swój pierwszy milion? Czy pamięta swój debiut na naszej liście z 1992 roku? Czy przepisze swoją fortunę w testamencie dzieciom, czy jak Warren Buffett albo Bill Gates zostawi im jedynie okruchy? O tym Zygmunt Solorz opowiada nam w bardzo osobistym wywiadzie. Michał Sołowow, który przez kilka ostatnich lat trzymał w ręku tytuł najbogatszego Polaka dzisiaj wypadł poza podium. Zaskoczeniem jest majątek Kulczyków. W końcu Jan Kulczyk przez kilkanaście lat był na liście tym numerem jeden. Nawet po rozwodzie z Grażyną Kulczyk, nikt nie był w stanie zagrozić mu w pozycji lidera. Po jego śmierci w 2015 roku schedę po miliarderze przejęły jego dzieci: Sebastian i Dominika. Na początku rodzeństwo występowało na liście w duecie, bo spadek po ojcu był niepodzielny. Później zdecydowaliśmy się ich rozdzielić, ale i tak mieli taki sam, równy majątek. Dzisiaj wreszcie jest inaczej. W takim razie kto ma więcej: brat czy siostra? Tegoroczna lista to również dramatyczne spadki i spektakularne debiuty. Na liście nie ma znanych polskich przedsiębiorców, którzy byli na niej obecni od kilkunastu lat. Co się stało? Czy aż tak zbiednieli? Pojawiają się za to nowi gracze. Nie tylko z polskiego podwórka, ale również ci, którzy robią duży biznes za Oceanem. O kim mowa?

Pierwsza dziesiątka przedstawia się następująco:

  1. Zygmunta Solorz – właściciela m.in. Cyfrowego Polsatu i Polkomtela,
  2. Tomaszowi Biernacki – właścicielowi sieci sklepów Dino,
  3. Piotr Szulczewski – twórcy m.in. aplikacji Wish,
  4. Michał Sołowow – właściciel m.in. Cersanitu i Synthosu,
  5. Dominika Kulczyk – właściciel m.in. akcji Polenergia,
  6. Sebastian Kulczyk – właściciel m.in. Kulczyk Investment,
  7. Jerzy Starak – właściciel m.in. Polpharma,
  8. Łukasz Nosek – współtwórca PayPala,
  9. Paweł Marchewka – właściciel firmy Techland,
  10. Marcin Iwiński – współzałożyciel i współwłaściciel spółek Grupy CD PROJEKT.

Na liście oprócz przedsiębiorców są też znani sportowcy. Opisujemy nowe biznesy Roberta i Ani Lewandowskich oraz Marcina Gortata. Wszyscy idą jak burza. Miliony wypocone na murawie i parkietach inwestują w start-upy, nieruchomości i inne biznesy. Szczegóły w liście.

Lista 100 najbogatszych Polaków to dzisiaj najstarszy i najbardziej precyzyjny ranking opisujący historie najzamożniejszych ludzi w kraju. Zachęcamy do zapoznania się z jej pełną wersją czy to w wersji papierowej czy na stronach internetowych wydawnictwa Wprost.

źródło: wprost.pl