Kiedy powinniśmy zacząć myśleć o przyszłości finansowej? Jak zmotywować się do długofalowego oszczędzania? Dlaczego wychodzenie w przyszłość przychodzi nam z wielkim trudem? ING Bank Śląski zachęca do rozmów o przyszłości finansowej i emeryturze.

Temat przyszłości rodzi wiele pytań i wątpliwości. Zapytaliśmy więc Polaków co myślą o emeryturze i jakie emocje im towarzyszą. Badania pokazują, że co drugi Polak rozmawiał o swojej emeryturze w ostatnim czasie z kimś z bliskiego otoczenia. Jednocześnie Ci, którzy rozmawiają o swojej przyszłości finansowej, częściej odkładają na emeryturę. Z kolei wśród osób, które tego nie robią, rzadziej znajdziemy takie, które zgromadziły jakiekolwiek oszczędności na emeryturę*. Warto więc o przyszłości myśleć i o niej rozmawiać, do czego zachęcamy przez inspirujące spotkania z ekspertami – powiedziała Barbara Pasterczyk, Dyrektor Banku odpowiedzialna za komunikację marketingową w ING Banku Śląskim.

„Porozmawiajmy o przyszłości finansowej”, to cykl spotkań z ekspertami, przygotowany wspólnie z Tomaszem Jaroszkiem, blogerem finansowym. Pokazuje przyszłość z różnej perspektywy: futurologii, psychologii i biznesu. Zachęca do wzięcia spraw w swoje ręce i podejmowania działań z myślą o przyszłości tu i teraz a nie odkładania ich na później.

W ramach cyklu zaplanowano następujące spotkania:

 • O człowieku przyszłości. Jak zaplanować swoją emeryturę?
  Gość: Kacper Nosarzewski, futurolog
 • O młodym, co myślał, że się nie zestarzeje. Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?
  Gość: Maria Rotkiel, psychoterapeutka 
 • O przedsiębiorcy, który myślał tylko o firmie. Jak zabezpieczyć i firmę i swoją emeryturę?
  Gość: Agnieszka Maciejowska, współałożycielka startupu Evenea Plan Be Eco
 • O prezencie pod choinkę od IKE i IKZE. Jak skorzystać z ulgi podatkowej?
  Gość: Daniel Szewieczek, Dyrektor Banku odpowiedzialny za oszczędności i inwestycje w ING Banku Śląskim

Myślimy o tempie zmian na świecie, widzimy pędzący rozwój technologii i trudno nam wyobrazić sobie siebie w przyszłości. I właśnie na te obawy staramy się odpowiedzieć. W rozmowach sięgam po wiedzę futurologa czy psycholożki, bo to te procesy często decydują o podjęciu decyzji o odkładaniu na emeryturę. Cała reszta to nauka jak dobrze skorzystać z dostępnych narzędzi. Mam pełne przekonanie, że nasza seria rozmów trafia w samo sedno problemu emerytalnego i zmotywuje Polaków do wzięcia spraw w swoje ręce – wskazuje Tomasz Jaroszek, bloger finansowy, prowadzący cykl „Porozmawiajmy o przyszłości finansowej”.

Więcej informacji: www.ing.pl/lp/emerytura#porozmawiajmy-o-przyszlosci

źródło: ING Bank Śląski

*Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N = 1000 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 24–26 października 2022. Metoda: CAWI).