Pandemia uderzyła w miliarderów

Najbogatsi Ludzie Globu nie są odporni na koronawirusa. Gdy pandemia zaczęła podbijać Europę i Amerykę, rynki kapitałowe zanurkowały, zatapiając wiele fortun. Gdy 18 marca zamykaliśmy listę miliarderów doliczyliśmy się 2095 osób z tym statusem. To o 58 mniej niż rok temu i 226 mniej niż ledwie 12 dni wcześniej, gdy początkowo mieliśmy zamknąć Ranking Najbogatszych Ludzi Świata. Z miliarderów, którzy przetrwali, 51 proc. ma mniejszy stan posiadania niż rok wcześniej. Łącznie ich majątek wart jest 8 bilionów dolarów – o 700 mld mniej niż w 2019 roku

W 2020 roku nastąpiły zmiany na podium Najbogatszych Ludzi Świata .

Jeff Bezos pozostaje najbogatszym człowiekiem na Ziemi trzeci rok z rzędu, pomimo tego, że w ramach ugody rozwodowej oddał swojej byłej żonie MacKenzie Bezos akcje Amazona warte 36 mld dol. latem ubiegłego roku. Jest teraz wyceniany na 113 mld dol., dzięki 15-proc. wzrostowi cen akcji Amazona od 2019 roku. Gigant e-commerce, którym Bezos zawiaduje, jest w centrum zainteresowania w czasie pandemii – zatrudnił 100 tys. osób (na całe i ułamkowe etaty), aby poradzić sobie z większym popytem od konsumentów, którzy zostali w domu i kupują online.

Bill Gates utrzymuje się na pozycji wicelidera, a podium dopełnia po raz pierwszy magnat dóbr luksusowych i szef koncernu LVMH Bernard Arnault, który wypchnął Warrena Buffetta na miejsce czwarte. Alice Walton, spadkobierczyni fortuny Walmartu jest najbogatszą kobietą na świecie i znajduje się na miejscu 9. z majątkiem 54,4 mld dol. Łącznie w rankingu znalazło się 241 kobiet, w tym 7, które dzielą majątek z małżonkiem, rodzeństwem lub dzieckiem.

Największy wzrost majątku zaliczył Qin Yinglin – najbogatszy na świecie hodowca świń. Znalazł się na 43. miejscu z majątkiem 18,5 mld dol., co oznacza wzrost o 14,2 mld dol. względem zeszłego roku. Było to możliwe dzięki potrojeniu się cen akcji należącej do niego firmy Muyuan Foods z Shenzhen, gdy afrykańska świńska grypa zmniejszyła podaż wieprzowiny na rynku i podkręciła ceny.

Jednocześnie 267 osób, które znalazły się w zeszłorocznym rankingu, nie zdołały się utrzymać w tym roku ze względu na słabe wyniki biznesowe. Najbardziej znanym ze spadkowiczów jest Adam Neumann, współtwórca firmy coworkingowej WeWork, której debiut giełdowy został odwołany wobec wątpliwości czy kiedykolwiek będzie rentowna.

Kolejne 21 osób zmarło. W tym samym czasie 178 nowych miliarderów z 20 krajów zameldowało się na liście. Wśród nich jest m.in. Eric Yuan – założyciel komunikatora wideo Zoom, który w obecnej „bunkrowej” rzeczywistości spod znaku masowej kwarantanny kwitnie.

Jak przedstawia się geografia rankingu? Stany Zjednoczone pozostają krajem z największą liczbą miliarderów – jest ich 614. Za nimi plasują się Chiny z 456 osobami (włączając Hongkong i Makau).

Polscy miliarderzy

Z Polski znajdziemy 6 osób na liście. W porównaniu z zeszłym rokiem z rankingu wypadł Dariusz Miłek, którego obuwniczy gigant CCC od pewnego czasu przeżywa kłopoty, pogłębione jeszcze przez pandemię. Na ostatniej telekonferencji mówił o cięciu kosztów „nie tniemy scyzorykiem, raczej używamy siekiery”.

Najwyżej z Polski znalazł się Michał Sołowow, który zajmując 494. pozycję poprawił się względem zeszłego roku – wtedy był 691. Jego majątek, na który składa się głównie Synthos, Cersanit i Barlinek, wyceniono na 3,7 mld dol. Zygmunt Solorz-Żak, twórca Polsatu, znalazł się na 875. pozycji z 2,4 mld dol. majątku. Jerzy Starak, właściciel m.in. Polpharmy uplasował się na 1135. miejscu z 1,9 mld dol.

Niewiele dalej, bo na 1196. pozycji z 1,8 mld dol., znalazł się Tomasz Biernacki, założyciel sieci handlowej Dino, który stroni od mediów. Na kolejnych miejscach znajdziemy rodzeństwo Kulczyków – Dominika, która przejęła ze spadku po ojcu Polenergię, znalazła się na 1267. miejscu z 1,7 mld dol. majątku, a Sebastian, którymi zajmuje się pozostałymi biznesami, jest na 1613. pozycji z 1,3 mld dol.

Najbogatsi Ludzie Świata 2020 – pierwsza 10-tka:

Lp. Miliarder / Majątek (mld dol.) / Wiek / Kraj / Branża
1. Jeff Bezos / 113 / 56 / USA / Technologie
2 Bill Gates / 98 / 64 / USA / Technologie
3 Bernard Arnault z rodziną / 76 / 71 / Francja / Moda i handel
4 Warren Buffett / 67,5 / 89 / USA / Finanse i Inwestycje
5 Larry Ellison / 59 / 75 / USA / Technologie
6 Amancio Ortega / 55,1 / 84 / Hiszpania / Moda i handel
7 Mark Zuckerberg / 54,7 / 35 / USA / Technologie
8 Jim Walton / 54,6 / 71 / USA / Moda i handel
9 Alice Walton / 54,4 70 / USA / Moda i handel
10 Rob Walton / 54,1 / 75 / USA / Moda i handel

Metodologia

Lista Miliarderów jest zobrazowaniem sytuacji majątkowej z ujęciem cen giełdowych aktywów oraz kursów walutowych z 18 marca 2020 roku. Niektórzy ludzie stali się bogatsi lub biedniejsi od tego czasu. Do rankingu trafiają osoby indywidualne a nie całe rodziny, które często wspólnie prowadzą biznesy, chociaż włączamy także aktywa należące do partnerów i dzieci (jeżeli dana osoba jest założycielem biznesu, twórcą fortuny).

źródło: forbes.pl