Santander Biuro Maklerskie wprowadza możliwość kupowania i sprzedawania instrumentów finansowych niemal z całego świata, poprzez Indywidualne Konto Emerytalne. To uzupełnienie dostępnej już od lat oferty inwestowania na emeryturę w akcje i obligacje z warszawskiego parkietu.

Klienci Santander Biuro Maklerskie, którzy chcą zainwestować w swoją przyszłość, mogą za darmo otworzyć rachunek maklerski IKE, nie zapłacą też za jego prowadzenie. Nowością jest dostęp do tysięcy akcji oraz ETF-ów z amerykańskich i europejskich giełd – od Nowego Jorku, przez Londyn, Madryt, Frankfurt aż do Wiednia.

Inwestycje bez podatku

Jedną z zalet inwestowania na IKE jest to, że nie wymaga regularnych wpłat. Należy tylko pamiętać, że roczna kwota inwestycji nie może przekroczyć limitu ustalonego przez ministra. W 2020 roku jest to 15 681 zł. Dlatego w praktyce korzystanie z rachunku IKE jest tak samo proste jak inwestowanie na zwykłym rachunku maklerskim.

– Dzięki aplikacji Inwestor mobile oraz serwisowi Inwestor online można składać zlecenia kupna i sprzedaży instrumentów finansowych z dowolnego miejsca, o każdej porze. Wyróżnikiem, a jednocześnie największą korzyścią inwestowania na IKE jest fakt, że zyski osiągnięte w ramach rachunku IKE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych – wyjaśnia Wojciech Sieńczyk, dyrektor Santander Biuro Maklerskie.

Aby skorzystać z preferencji podatkowych nie można jednak wycofać środków z rachunku przed osiągnięciem wieku 60 lat lub nabyciem uprawnień emerytalnych i ukończeniem 55 lat. Dodatkowo należy wpłacić dowolną kwotę na rachunek IKE w minimum pięciu dowolnych latach przed wypłatą pieniędzy. Druga możliwość zwolnienia z podatku to wpłata przynajmniej połowy wartości wszystkich środków na rachunku nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty. Podatek nie będzie też naliczony przy wypłacie środków osobom uprawnionym w przypadku śmierci właściciela rachunku.

Oszczędność czasu dzięki automatycznemu przewalutowaniu

Na rachunek IKE w Santander Biuro Maklerskie można wpłacać tylko złotówki. Dzięki darmowej usłudze automatycznego przewalutowania nie trzeba jednak samemu zajmować się wymianą walut. W przypadku braku środków w obcej walucie na pokrycie zlecenia kupna, na rachunku zostanie zablokowana odpowiednia kwota w złotych. Automatyczne przewalutowanie nastąpi podczas rozliczenia transakcji.

Zależy nam, aby klienci skupiali się na wyborze instrumentów, które chcą kupić lub sprzedać, a nie poświęcali uwagę na działania, które możemy zrobić za nich. Dlatego przy zleceniach kupna przewalutowanie jest automatyczne, natomiast przy zleceniach sprzedaży inwestorzy sami decydują czy środki mają trafić na rachunek w obcej walucie czy w złotych. Sami przecież najlepiej wiedzą czy następne inwestycje będą realizować na polskim czy zagranicznych rynkach – wyjaśnia Julita Gnerowicz, menedżer w Biurze Produktów Maklerskich i Marketingu Santander Biuro Maklerskie.

Kurs wymiany, prezentowany każdego dnia na stronie internetowej inwestor.santander.pl, najczęściej jest zdecydowanie bardziej korzystny, niż w przypadku standardowej usługi wymiany walutowej.

Wsparcie ekspertów w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych

Wybór jednej najlepszej inwestycji wśród tysięcy instrumentów z całego świata może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego klienci Santander Biuro Maklerskie mogą korzystać z doświadczenia i wiedzy specjalistów. Do wyboru są codziennie publikowane analizy wybranych spółek czy komentarze wideo dotyczące aktualnej sytuacji na rynkach kapitałowych. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które liczą na bardziej kompleksowe wsparcie, jest drogowskaz inwestycyjny. To usługa, w ramach której eksperci udostępniają gotowe zestawy darmowych propozycji inwestycyjnych z polskiego i zagranicznych parkietów.

Jeden rachunek wiele możliwości

Posiadacze rachunku IKE w Santander Biuro Maklerskie mogą także korzystać z dostępu do notowań online z GPW (jedna najlepsza oferta jest darmowa) oraz wybranych rynków zagranicznych. W ofercie są także narzędzia analityczne ułatwiające codzienne zarządzanie rachunkiem maklerskim. Wszystko po to aby inwestowanie w swoją finansową przyszłość było proste i łatwe.

źródło: Santander.pl


Zastrzeżenia i ryzyko.

Inwestowanie w instrumenty finansowe i korzystanie z usług maklerskich wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków, a inwestowanie na rynkach zagranicznych dodatkowo z ryzykiem walutowym. Świadczenie usług przyjmowania i przekazywania oraz wykonywania zleceń, sporządzania analiz inwestycyjnych, finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym, korzystanie z usługi doradztwa inwestycyjnego, automatycznego przewalutowania, a także świadczenie usług w zakresie zagranicznych instrumentów finansowych odbywa się w ramach sprzedaży krzyżowej i wymaga zawarcia umowy maklerskiej oraz posiadania rachunku inwestycyjnego (np. rachunku IKE). Klient nie jest obciążany dodatkowymi kosztami i opłatami w związku z zawarciem, wykonaniem lub rozwiązaniem umowy w ramach sprzedaży krzyżowej niż te określone w Taryfie opłat i prowizji Santander Biuro Maklerskie. Ryzyko wynikające ze sprzedaży krzyżowej ww. usług, w porównaniu do ryzyka właściwego dla poszczególnych usług, gdyby te świadczone były przez Santander Biuro Maklerskie na podstawie odrębnych umów nie zmienia się, z zastrzeżeniem, iż w przypadku sprzedaży krzyżowej stanowi ono sumę ryzyk poszczególnych usług. Szczegóły na temat ryzyka i sprzedaży krzyżowej na www.inwestor.santander.pl

Obecni klienci Santander Bank Polska S.A., posiadający konto osobiste w banku, którzy mają ukończone 18 lat, są rezydentami Polski i mają pełną zdolność do czynności prawnych mogą otworzyć rachunek maklerski w Santander Biuro Maklerskie online w serwisie Santander internet. Pozostałe osoby mogą to zrobić w wybranych placówkach Santander Bank Polska S.A. świadczących obsługę maklerską. Lista placówek dostępna jest na www.inwestor.santander.pl