Tygodnik „Wprost” już po raz 10 opublikował listę 50 najbogatszych Polek. Tym razem padł rekord. Cała pięćdziesiątka pań zgromadziła ponad 31 mld zł majątku. To o miliard złotych więcej niż przed rokiem. I najwięcej w historii zestawienia.

63 mln zł – tyle trzeba było mieć, żeby w ogóle myśleć o debiucie na tegorocznej liście 50 najbogatszych Polek. Próg wejścia do naszego zestawienia rośnie z każdym rokiem, dlatego też wiele pań, które jeszcze w zeszłym roku występowały w pięćdziesiątce, tym razem z rankingiem musiało się pożegnać. Ale lista nie zna próżni. Na ich miejsce wskoczyły nowe przedsiębiorcze Polki.

Kim jest najbogatsza Polska

Pierwsze miejsce bez zmian. Bezapelacyjnie najbogatszą Polką pozostaje Dominika Kulczyk. W porównaniu z zeszłym rokiem jej majątek urósł o kolejne 700 mln zł. Wszystko za sprawą kursu akcji Polenergii, który w ciągu roku podskoczył o kilkanaście procent. Udziały w największej prywatnej grupie energetycznej w kraju to właściwie jedyny biznes, jaki córka odziedziczyła po zmarłym w 2015 roku ojcu, Janie Kulczyku. Resztę firm przejął syn Sebastian, a Dominice przypadła gigantyczna transza gotówki pochodząca ze sprzedaży rodzinnego udziału w potężnym koncernie piwowarskim SABMiller.

Drugie miejsce przypadło Barbarze Komorowskiej. To jedna z największych producentek żywności w Polsce. Od jej imienia i nazwiska pochodzi słynna marka jogurtów Bakoma. Oprócz mleczarskiego biznesu produkuje jeszcze mąkę w spółce Polskie Młyny, alkohol w BZK Alco czy olej rzepakowy w Komagrze.

Grażyna Kulczyk i inne najbogatsze Polki

Podium zamyka Małgorzata Adamkiewicz. Świetnie wykształcona endokrynolożka, która zbudowała Adamed, jedną z największych firm farmaceutycznych w kraju.
Kolejne miejsca zajmują: Grażyna Kulczyk, która w szwajcarskim Susch prowadzi prywatne muzeum sztuki nowoczesnej i Katarzyna Frank-Niemczycka, prywatnie żona i partnerka biznesowa Zbigniewa Niemczyckiego, weterana naszej listy 100 najbogatszych, który występuje na niej nieprzerwanie od 30 lat

Na 5. miejscu uplasowała się Teresa Mokrysz z ustrońskiego Mokate od znanych marek kaw i herbat. Tuż za nią Urszula Siecińska ze spółki Suempol. Zaczynała od poławiania krewetek, a dzisiaj jest jednym z największych producentów łososia w Europie.

W pierwszej dziesiątce pojawiła się również Elżbieta Kaczmarek. Razem z mężem Bogdanem prowadzą dwie gigantyczne spółki meblarskie. Są jednym z największych dostawców dla szwedzkiej Ikei.

Jest też Zyta Olszewska, która kontroluje połowę udziałów w grupie Farmacol. To jeden z największych dystrybutorów farmaceutyków w Polsce. Co roku sprzedaje ponad pół miliarda różnych produktów medycznych.

Dziesiątkę zamyka Anna Podniesińska, która sprowadziła do Polski buty Bata, kuriera DHL, czy znaną agencję reklamową Ogilvy&Mather.

Oto pierwsza dziesiątka najbogatszych Polek wraz z podaną wartością majątku:

  1. Dominika Kulczyk – 9 mld zł
  2. Barbara Komorowska z rodziną – 2,2 mld zł
  3. Małgorzata Adamkiewicz – 2 mld zł
  4. Grażyna Kulczyk – 1,9 mld zł
  5. Katarzyna Frank-Niemczycka – 1,1 mld zł
  6. Teresa Mokrysz – 1,1 mld zł
  7. Urszula Siecińska – 933 mln zł
  8. Elżbieta Kaczmarek – 900 mln zł
  9. Zyta Olszewska – 900 mln zł
  10. Anna Podniesińska – 890 mln zł

źródło: wprost.pl