Bank Pekao S.A. jako pierwsza tradycyjna instytucja finansowa na świecie tokenizuje sztukę. NFT z elementami kompozycji malarskiej Rafała Bujnowskiego będą powiązane z 440 kartami płatniczymi Unique wprowadzonymi wspólnie z Mastercard. Każda z kart na awersie będzie miała nadrukowany fragment obrazu „Ściana pracowni”, z którym będzie powiązany niewymienialny token. NFT stworzy dla banku firma SmartVerum dysponująca międzynarodowym doświadczeniem i wiedzą ekspercką na temat tokenizacji dzieł sztuki. Stokenizowana wersja dzieła będzie dostępna na polskiej platformie mintiq.io, która jest dedykowana właśnie sztuce.

Rafał Bujnowski – malarz, grafik i artysta wizualny – na potrzeby projektu UNIQUE stworzył obraz „Ściana pracowni”, którego fragmenty następnie sfotografował. Spośród cyfrowych fotografii wybrał 440, które zostały nadrukowane na karty.

– Przyjąłem zaproszenie do udziału w projekcie ‚Unique’, bo to dobra, unikalna, nomen omen, okazja do wzbogacenia, czy rozwinięcia mojej konceptualnej pracy ‚Ściana pracowni‘. Jest to zarazem okazja do popularyzacji malarstwa konceptualnego, próba znalezienia mu miejsca w realnym świecie – komentuje artysta Rafał Bujnowski.

Projekt promowany hasłem „Kiedy sztuka kreuje biznes” jest elementem działań art brandingowych Banku Pekao S.A. Bank, sięgając do kilkudziesięcioletniej tradycji współpracy z uznanymi artystami, postanowił wrócić do modelu promowania marki przez sztukę.

Limitowana edycja kart kredytowych UNIQUE wchodzi na rynek z okazji 25-lecia Bankowości Prywatnej Banku Pekao. Ich właścicielami zostaną wybrani klienci Pekao. Właściciele kart skorzystają z pakietu rozwiązań produktowych zarezerwowanych dla prestiżowych kart Mastercard World Elite. Będą mogli korzystać m.in. z takich benefitów, jak bogaty pakiet ubezpieczeniowy, opieka osobistego Asystenta Concierge czy bezpłatny dostęp do ekskluzywnych saloników na lotniskach.

Więcej szczegółowych informacji na temat projektu dostępne jest na stronie internetowej www.pekao.com.pl/unique

Źródło: Bank Pekao