Revolut, globalna aplikacja finansowa, z której korzysta ponad 35 milionów klientów na świecie i ponad 3 miliony w Polsce, przeanalizował jak z pomocą aplikacji inwestowali jego klienci w Polsce i w Europie w 2023 roku.

Liczba polskich klientów Revolut inwestujących z pomocą aplikacji wzrosła w 2023 roku dwukrotnie (o 97%). Wartość zarządzanych przez nich portfeli dochodziła pod koniec roku do średnio 7330 zł (średnia dla krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego to 7960 zł). Największymi rachunkami inwestycyjnymi w Revolut dysponowali Polacy z grupy wiekowej 55-64 lat, średnia wartość portfela w tej grupie wyniosła 22.266 zł (średnia w EOG wyniosła 16.850 zł).

Wyraźne różnice w podejściu do inwestowania zarysowały się też pomiędzy klientami i klientkami Revolut w Polsce. Panowie, w obszarze inwestycji, byli znacznie bardziej aktywni i dysponowali większymi kwotami. Średnia wartość portfela inwestycyjnego u panów (8280 zł) była dwukrotnie wyższa niż u pań (4045 zł).

Akcje: transport drogowy, kosmiczny i piwo

W krajach EOG najpopularniejszymi akcjami, spośród spółek notowanych w USA, były walory giganta branży automotive Tesla (TSLA). Dalej na podium, uplasowały się akcje amerykańskiej firmy z branży kosmicznej Momentus (MNTS), a następnie akcje chińskiego producenta pojazdów elektrycznych NIO (NIO). Jeśli chodzi o akcje spółek notowanych w Europie, liderem w przyciąganiu uwagi inwestorów okazał się być belgijski browar Anheuser-Busch Inbev (1NBA), a w ślad za nim niemiecki gigant branży motoryzacyjnej Volkswagen (VOW3) i holenderska spółka z sektora płatności Adyen (1N8).

Tak jak wielu klientów Revolut w Europie, polscy inwestorzy największy entuzjazm wykazywali co do akcji Tesla (TSLA). Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się odpowiednio akcje spółek Momentus (MNTS) oraz NIO (NIO), tak jak w krajach EOG. Jeśli chodzi o spółki notowane w Europie najbardziej popularne okazały się akcje holenderskiej spółki z branży płatności Adyen N.V. (1N8), a także niemieckiego giganta z branży automotive Porsche Automobil Holding SE (PAH3). Na trzecim miejscu w portfelach inwestycyjnych klientów Revolut z Polski uplasowały się akcje fińskiego banku Nordea Bank Abp (04Q).

Fundusze: AI, big data i rynki rozwinięte

Dla osób poszukujących większej dywersyfikacji portfela inwestycyjnego ze względu na poszczególne typy aktywów, Revolut uruchomił w zeszłym roku nowy produkt, fundusze indeksowe (Exchange-Traded Funds). ETF-y umożliwiają ekspozycję na szerokie, zróżnicowane portfele aktywów takich jak akcje czy obligacje z poziomu aplikacji Revolut. Inwestowanie w fundusze indeksowe (ETF) to sposób na zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym, zaoszczędzenie kosztów i czasu na selekcję i dobór spółek do portfela.

Ponadto, by pomóc klientom wytrwać w postanowieniach, zachować regularność zakupu akcji i zmniejszyć wpływ krótkoterminowych wahań cen, Revolut wprowadził w aplikacji funkcję zakupów cyklicznych. Usługa pozwala kupować akcje lub fundusze ETF ze z góry określoną częstotliwością. Wśród ETF-ów, które cieszyły się największym uznaniem polskich klientów Revolut w 2023 roku były Vanguard S&P 500 (VUSA), Xtrackers Artificial Intelligence and Big Data ETF (XAIX) oraz iShares Core MSCI World (EUNL).

“Patrząc na rok 2023 widzimy imponujący wzrost indeksu S&P 500 o ponad 24% i robiący jeszcze większe wrażenie wzrost indeksu Nasdaq 100 o 54%. To przykład odporności i adaptacji na rynkach finansowych. Rok 2024 w regionie EOG to z kolei perspektywa osiągnięcia przez stopy procentowe możliwych maksimów na poziomie 4%-5% i potencjalna zmiana dynamiki. Wraz z możliwymi spadkami stóp procentowych, ceny obligacji mogą znaleźć się w trendzie wzrostowym, co może być z kolei podstawą do budowania strategii inwestycyjnej. Revolut udostępni niebawem możliwość handlu obligacjami bezpośrednio z poziomu aplikacji, dzięki zaledwie kilku kliknięciom na ekranie telefonu” – powiedział Rolandas Juteika, Head of Wealth and Trading (EEA).

“Dodatkowym źródłem optymizmu może być sukcesywnie obniżający się poziom inflacji, który buduje bardziej korzystne otoczenie dla zróżnicowanych strategii inwestycyjnych. Wkraczając w 2024 rok, warto postawić na dobrze przemyślane i zrównoważone zarządzanie inwestycjami, brać pod uwagę zmieniające się warunki rynkowe – to klucz do uzyskania korzyści z nadchodzących okazji” – dodał Rolandas Juteika.

Revolut poszerzył niedawno ofertę usług inwestycyjnych w regionie krajów EOG o handel akcjami spółek notowanych w Europie i subskrypcję Trading Pro, dla bardziej doświadczonych i wymagających inwestorów. To osobny plan, który zawiera wyższe limity transakcji, niższe opłaty, zaawansowane funkcje do analizy portfela i desktopowy Terminal do handlu akcjami (aplikacja web).

Aplikacja oferuje klientom dostęp do handlu już ponad 2200 akcjami spółek notowanych w USA, ponad 140 akcjami spółek notowanych w Europie i ponad 200 funduszami indeksowymi (ETF).

Źródło: Revolut