W dzisiejszej Rzeczpospolitej – informacja o zamożności Polaków. Według gazety liczba osób, które zarabiają rocznie ponad milion złotych, powiększyła się w ubiegłym roku o prawie połowę. W końcu 2007 r. było ich w Polsce ponad 12 tysięcy ( wg. szacunków „Rzeczpospolitej”)

– Hossa na giełdzie i dobre czasy dla małych firm – tak Andrzej Marczak, ekspert firmy konsultingowej KPMG, tłumaczy wzrost liczby Polaków, którzy zarobili w ubiegłym roku ponad milion złotych.

– Inwestycje w małe firmy zaczynają przynosić efekty – dodaje Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. – Przez 18 lat kapitalizmu kumulowaliśmy pieniądze, aby wreszcie zacząć je pomnażać.W Polsce milionerami zwykło się nazywać ludzi posiadających majątek o wartości miliona złotych. Ale osoby zarabiające taką kwotę rocznie (to ponad 83 tys. zł miesięcznie) mają jeszcze większy majątek.

Najbardziej dynamiczny wzrost osób zamożnych następuje w miastach. Z ankiety przeprowadzonej przez „Rz” w urzędach skarbowych wynika, że np. w Tarnowie w 2007 roku liczba zarabiających tyle mieszkańców wzrosła o 110 proc. – do 101. Także w Nowym Sączu nastąpił wzrost – o 87 proc. W Warszawie wzrost ten był nieco mniejszy. Na bogatym Ursynowie wyniósł 38 procent. Średnia krajowa to ponad 45 proc. Bogaci mieszkają też w małych miastach. W 10-tysięcznym Sulęcinie (Lubuskie) jest ich trzech, a w pobliskiej Nowej Soli – czterech. Ale osoby te mogą tam być tylko zameldowane.

Oczywiście milioner milionerowi nierówny. W Lubuskiem, gdzie 135 osób wykazało ponad milion złotych dochodów, mieszkaniec Żar osiągnął dochód 8,98 mln zł, a podatnik na Podlasiu zarobił co najmniej 29 mln zł.Według ekonomistów źródeł bogactwa Polaków jest kilka. Wysokie dochody były możliwe przede wszystkim dzięki trwającej prawie do końca roku hossie na giełdzie. Sami mieszkańcy Podlasia zarobili na giełdzie na czysto około 210 mln złotych. Ale ważne były też szybko rosnące pensje. Z danych „Rz” wynika, że w spółkach giełdowych milion złotych zarobiło w 2007 r. około 40 prezesów.

Przyrost liczby milionerów jest zaskakujący, ale miejsce ich zamieszkiwania – już nie. Im bardziej rozwinięty region, tym więcej krezusów. Najwięcej jest ich w woj. mazowieckim (ok. 50 na 100 tys. mieszkańców), a najmniej w mało uprzemysłowionych regionach takich jak Lubuskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie. Jednak w tych regionach ich liczba rośnie najszybciej.

172468.jpg

Rys. 1. Rozkład milionerów w Polsce, źródło: Rzeczpospolita

Źródło : Rzeczpospolita, www.rp.pl , „Rośnie grono milionerów” Elżbieta Glapiak 19-07-2008