Polacy coraz częściej i chętniej korzystają z transakcji bezgotówkowych i powoli rezygnują z noszenia przy sobie gotówki. Według najnowszych danych, na polskim rynku z roku na rok przybywa kart płatniczych, a liczba transakcji przeprowadzanych w ten sposób stale rośnie i nic nie zapowiada, żeby trend ten miał się odwrócić. Na rynku dostępnych jest coraz więcej różnego rodzaju kart. Także Bank Pekao poszerza swoją ofertę, wprowadzając nową kartę debetową – Visa Debit Gold.

Według danych sektora bankowego, na polskim rynku w III kwartale 2019 r. znajdowało się w obiegu 42,1 miliona kart płatniczych, co podtrzymuje tendencję wzrostową w ostatnich latach. Liczba kart wzrosła ponad 2,5-krotnie w ciągu 14 lat. Widać wyraźnie, że Polacy coraz bardziej przekonują się do tego środka płatności. W samym III kwartale 2019 r. przeprowadzono przy użyciu kart aż 1,457 mld transakcji bezgotówkowych. Porównując te dane do analogicznego okresu rok wcześniej, liczba ta wzrosła aż o 20 proc. Przeważająca większość transakcji była dokonywana kartami debetowymi.

Trend ten dostrzegają punkty handlowo-usługowe, w których stale wzrasta liczba terminali POS. W Polsce od końca grudnia 2017 r. do września 2019 r. przybyło 234,7 tys. takich urządzeń. Pod koniec III kwartału 2019 r. było ich 867,7 tys., co przełożyło się także na wzrost liczby punktów przystosowanych do akceptacji transakcji bezgotówkowych do 621 tys. Warto podkreślić, że już wszystkie terminale w Polsce przystosowane są do płatności zbliżeniowych.

Kartami płacimy coraz częściej nie tylko w tradycyjnych sklepach, ale także podczas zakupów w Internecie. W III kwartale 2019 r. za pomocą kart płatniczych dokonano 28,2 mln transakcji online na łączną kwotę 3,5 mld zł.

Mając na uwadze wzrost popularności kart płatniczych w Polsce i zmianę przyzwyczajeń Polaków, Bank Pekao zdecydował się na wprowadzenie do swojej oferty nowej karty debetowej. Visa Debit Gold może zostać wydana jako samodzielna karta do otwartego Konta Przekorzystnego, główna karta do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub jako dodatkowa – wraz z rewolucyjną kartą Mastercard Debit FX. Posługując się Visa Debit Gold, użytkownik zyskuje możliwość bezpłatnego korzystania ze wszystkich bankomatów w kraju
i za granicą. Wystarczy, że suma wpływów na jego rachunek przekracza 5000 zł. Klienci, którzy mają niższe wpływy na rachunek, zyskują bezpłatne dwie pierwsze wypłaty z obcych bankomatów w ramach Konta Przekorzystnego przy zachowaniu warunku aktywności konta przy minimalnych wpływach 500 zł i jednej transakcji kartą.

– Naszym celem jest jak najlepsze odpowiadanie na potrzeby klientów. Chcemy je wręcz wyprzedzać. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie nowej, prestiżowej karty debetowej Visa Debit Gold do podstawowego Konta Przekorzystnego. Karty typu Gold dla każdego, do tej pory zarezerwowana tylko dla segmentu klientów zamożnych, to także więcej możliwości dla użytkowników. Zyskują oni dostęp do wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie bez prowizji banku – powiedział Remigiusz Hołdys, dyrektor zarządzający w Pionie Bankowości Detalicznej Banku Pekao S.A.

Kartę Visa Debit Gold można zamówić przy otwarciu nowego konta osobistego w oddziale banku lub przez Internet. Aktualni posiadacze konta osobistego także mogą z niej korzystać. Obsługa karty jest bezpłatna, jeśli użytkownik w danym miesiącu kalendarzowym wykona przynajmniej cztery transakcje bezgotówkowe.

Źródło: Bank Pekao