W najnowszym numerze „Forbes” publikuje listę 100 Najbogatszych Polaków. Tak jak w poprzednich latach, aby rzetelnie oszacować majątek najzamożniejszych Polaków, redaktorzy przejrzeliy tysiące dokumentów zawierających dane finansowe lokalnych i zagranicznych przedsiębiorstw. Posiłkowali się również wycenami sporządzonymi przez współpracujące z „Forbesem” banki inwestycyjne.

Warto prześledzić, kto znalazł się w tegorocznym zestawieniu.

 1. Michał Sołowow – 27 306 mln zł
  W ciągu roku wartość aktywów Michała Sołowowawzrosła niemal dwukrotnie, przede wszystkim za sprawą Synthosu. Chemiczny potentat bardzo sprawnie przebił się przez kryzys ostatnich dwóch lat, mimo że mocno dotknął on przemysł bazujący na dostawach surowców. W ciągu roku EBITDA wystrzeliła w górę: z 1,25 mld zł w 2020 r. do 2,3 mld zł w 2021 r. Ubiegły rok ważny był także z innego punktu widzenia. Przez lata przyzwyczailiśmy się, że w aktywach Michała Sołowowa liczą się przede wszystkim trzy spółki – Synthos, Barlinek i Cersanit – a giełdowe OncoArendi wciąż nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań. Teraz doszedł jeszcze jeden poważny biznes, Corab. To spółka produkująca panele słoneczne. Michał Sołowow zainwestował w nią ledwie rok temu, od założycieli odkupując połowę akcji, a już dostarcza mu ona sowitych dywidend. Jest warta 2,3 mld złotych.
 2. Jerzy Starak – 18 487 mln zł
  Jerzy Starak, od kiedy w 2000 r. przejął starogardzką Polpharmę, praktycznie nie rusza się z branży farmaceutycznej. I to nie tylko w Polsce, gdzie w 2012 roku wygrał wyścig o prywatyzację warszawskiej Polfy, a później dokupił też Polfę Lublin. Przede wszystkim rozpycha się za granicą. Jerzy Starak postawił na rynki wschodnie – Rosję i Kazachstan. Chciał tam powtórzyć sukces, jaki odniósł na polskim rynku generyków. Schemat działania był zresztą podobny. Przejął lokalnych graczy – kazachski Santo/Chimpharm i rosyjski Akrikhin – i systematycznie zaczął rozwijać biznes. Na przestrzeni lat razem osiągnęły one skalę działalności niewiele mniejszą od Polpharmy. Santo w Kazachstanie to prawdziwy potentat z 30-proc. udziałem w rynku i przychodami za 2020 r. sięgającymi około 1,3 mld zł. Akrikhin ma biznes nieco mniejszy, z niespełna 1,2 mld zł w tym samym 2020 r., ale tu grupa Polpharma rywalizuje z naprawdę poważnymi konkurentami. Na szczycie rynkowej hierarchii w Rosji jest Bayer i Novartis, a grupa Jerzego Staraka mieści się gdzieś w środku stawki, na 15. miejscu pomiędzy Johnson & Johnson i Pfizerem.
 3. Tomasz Biernacki – 15 750 mln zł
  W ciągu minionego roku wartość majątku przedsiębiorcy zwiększyła się o 20 proc. W ciągu pięciu lat jego wycena na liście najbogatszych Polaków wzrosła niemal 17-krotnie i jak co roku pojawia się pytanie: „Czy to już? Kiedy nastąpi zwrot akcji, paliwo wzrostu w Dino się wyczerpie i gwiazda spółki zgaśnie, tak jak kilka lat temu stracił blask inny szybko rosnący potentat handlowy, Eurocash?”. Zasadnicza różnica polega na tym, że firma Luisa Amarala została poturbowana przez trendy rynkowe i wzrost siły formatów z nią konkurujących – od Lidla i Biedronki przez Żabki po Dino. Właśnie dlatego Tomaszowi Biernackiemu raczej nie grozi tak mocne przesilenie. Analitycy i inwestorzy starają się raczej oszacować, w którym momencie sieć Dino, która wciąż rośnie i otwiera nowe lokale, spowolni. Silna przecena, jaką spółka przeżywa od początku roku – jej kurs spadł trzy razy mocniej niż główne indeksy giełdowe – wskazuje, że rynek ma wobec niej coraz większe wątpliwości. A jednak Dino w ubiegłym roku dopięło swego, uruchamiając 343 nowe sklepy i dotrzymując zobowiązania do ponad 20-proc. wzrostu powierzchni handlowej. Im baza robi się większa, tym trudniej będzie jednak ten próg przekraczać. Spółka zapowiedziała, że w tym roku znów zwiększy liczbę otwarć, nie przedstawiła jednak jeszcze konkretnych planów. Tymczasem analitycy są coraz bardziej ostrożni w swoich prognozach.

Pozostałe postaci pierwszej dziesiątki prezentują się następująco:

 1. Zygmunt Solorz 13 940 mln zł
 2. Dominika Kulczyk 7 615 mln zł
 3. Sebastian Kulczyk 6 016 mln zł
 4. Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną 4 736 mln zł
 5. Arkadiusz Muś 4 337 mln zł
 6. Paweł Marchewka 4 116 mln zł
 7. Bogdan i Elżbieta Kaczmarek 3 881 mln zł

Więcej informacji i pełna lista w najnowszym numerzez Forbes.

źródło: forbes.pl, Forbes 3/2022